Waar in Prikbord nr 966 sprake was van een oorlogsmuseum in Groesbeek, is dit vooral gewijd aan Market-Garden en niet alleen aan de Canadezen die in de nabijheid begraven liggen en destijds in het westelijke deel van de operatie vochten (West-Brabant) – samen met de Polen (Breda, Moerdijk) – en later in Zeeland, de IJssel etc. Terwijl de Britten Midden- en Oost-Brabant voor hun rekening namen, samen met de Amerikaanse luchtlandingseenheden langs de routes naar Nijmegen/ Groesbeek.
Bejaardenzorg

Verzorgingstehuizen die een beroep doen op familie om hun cliënten te helpen verzorgen, worden waarschijnlijk per bed betaald. Om misbruik van deze vorm van ‘mantelzorg’ te voorkomen, zou het redelijk zijn als de helpers 50% van het standaard-salaris vergoed krijgen. Dat is aanmerkelijk goedkoper dan een zzp-er inhuren. Kennelijk geldt ook voor statushouders dat ze in de zorg kunnen werken zonder opleiding; helaas blijken sommige onder hen weinig gemotiveerd te zijn.
Corruptie
Overal waar (veel) overheidsgeld stroomt is er gevaar van corruptie. Maar ook bij Defensiecontracten en wapenexport, zoals in Groot-Brittannië (omkoping), Duitsland (Von der Leyen), Nederland (Ollongren) en België (helikopters). Onder Von der Leyen (vaccins) bleek de EU al corrupt en onder de Belg Willy Claes startte een NAVO-onderzoek tegen hem waardoor hij moest aftreden als secretaris-generaal. Een onderzoek naar de ECB zal er overigens nooit komen.
Dus waarom de media het nu hebben over NAVO-corruptie onder Rutte, is niet duidelijk. Dit was al langer aan de gang waarbij er tot dusver weinig onderzoeken zijn geweest; bijv. naar de bouwkosten van het nieuwe NAVO-hoofdkwartier. We spreken toch ook niet van bankencorruptie onder Dijsselbloem of Wellink? En BuZa-corruptie onder Kaag of Covid-corruptie onder De Jonge, want alle ministeries kennen hun duistere dossiers die in de kluizen van Financiën of Justitie worden bewaard vanwege daarbij betrokken bewindspersonen, leden van het koningshuis of toezichthouders.
Defensie-industrie
Het EU-potje van 150 miljard voor uitbreiding van de Europese defensie-industrie, zou vooral naar landen moeten gaan die wapens en munitie aan Oekraïne leveren. Want daartoe zal in ieder geval de bestaande productie moeten worden uitgebreid. Dat de andere EU-landen ook een graantje willen meepikken, is minder relevant. Die landen zouden moeten kiezen voor productiecapaciteit die ook van belang is voor de export en zich zo ‘terugverdient’. Afspraken daarover kunnen beter binnen de NAVO plaatsvinden, teneinde de bekende EU-corruptie te vermijden.
Gaza
Hamas meent nog steeds eisen te kunnen stellen aan een wapenstilstand. Intussen zouden nog slechts 10 gijzelaars in leven zijn; reden voor Israël om die te ruilen voor naar verluidt ruim 1200 Palestijnse gevangenen waarvan 125 veroordeelde terroristen. Wat wil Hamas eigenlijk nog: een vrijgeleide naar Iran en Qatar of vechten tot de laatste man?
Israël zou nu de VN-hulpverleners kunnen toelaten in het zuidelijke deel van Gaza, waar Hamas de oorlog alleen kan voortzetten ten koste van de bevolking. Intussen geldt dan zo’n eenzijdige ‘wapenstilstand’ niet voor het noordelijke deel waar de kern van Hamas zich kennelijk bevindt. In dit scenario vertrekken daar de burgers vanzelf naar het zuiden via Israëlische controleposten, waarna Hamas de voedselverdeling niet meer kan blokkeren. Dat Israël ooit de fout heeft gemaakt om zich te laten chanteren met één gevangen militair, heeft straks tienduizenden doden gekost. Toch lijkt Netanyahu er niets van te hebben geleerd, net als Hamas en de EU.
Gezonde voeding
De bewering dat de helft van de mensen aan kanker overlijdt, is misschien discutabel, maar de toename niet. Daarbij gaat het niet alleen om rokers (en straks vapers), maar ook drankgebruik en huidaandoeningen door de zon. De relatie met gezonde voeding tegenover ‘bewerkt’ vlees en fabrieksproducten is eveneens verdacht; wellicht vooral bij darmkanker. En dan is het opvallend hoe weinig volwassenen dit weten en ernaar handelen; ook degenen die gezonde voeding kunnen betalen. Dat slechte voorbeeld van de ouders – zelfs bij barbecueën – is een mogelijke verklaring voor het riskante gedrag van de jeugd; onwetendheid, onverschilligheid en domheid (verslaving) maken het beeld compleet. Met een enorme schade voor de gezondheid en de samenleving. De vraag is nu of een tekort aan mineralen en vitamines ook van invloed is op de mentale gezondheid, weerbaarheid en werklust. De voedselcultuur in Oost-Europese landen zou daarbij een aanwijzing kunnen zijn; net als de vele burn-outs van volwassenen en de kwetsbare of doorgedraaide jongeren hier.
Krijgslist
Na de zgn. booby-traps uit de Tweede Wereldoorlog – waarbij deuren, lijken en struikeldraden werden gebruikt om een lading tot ontploffing te brengen – en daarna de geïmproviseerde springladingen naast wegen, gericht tegen passerende voertuigen, kwamen de Israëli’s op het idee om explosieve ‘mobieltjes’ te gebruiken tegen Hezbollah. Het verschil met bombrieven was, dat de mobieltjes gelijktijdig en op afstand tot ontploffing werden gebracht. De list om drones te vervoeren naar de omgeving van beoogde doelen in Rusland om ze gelijktijdig in te zetten tegen bommenwerpers op de grond, is volstrekt nieuw in uitvoering en naar verluidt effectief gebleken. Het concept is echter niet nieuw, waartoe in het verleden vooral commando’s (special forces) met dergelijke opdrachten werden belast en daarbij grote risico’s liepen. Ook indien ze de doelen op afstand met een laserstraal markeren ten behoeve van geleide projectielen.
Nu de verrassing voorbij is moet Oekraïne rekening houden met escalatie van de oorlog door Poetin, waarbij bescherming tegen drones belangrijker lijkt te worden dan de beschikbaarheid van tanks die tijdens de Eerste Wereldoorlog de verrassende ontwikkeling waren, naast gifgassen. Nu lijken elektronische oorlogvoering/cyber war, satellieten/doelinformatie en drones de doorslaggevende vernieuwingen te zijn op het gevechtsveld; een op te bouwen leger dient daarmee rekening te houden. Overigens; de bewering van een defensie-expert dat Poetin de aanval op zijn bommenwerpers niet leuk zal vinden, omdat daarmee ook kernwapens kunnen worden ingezet, toont het gelijk van Zelinski aan, want wie begon er met kernwapens te dreigen?
Softwareleiderschap
Twee (belanghebbende?) bedrijven – McKinsey en Boardwave – hebben een rapport geschreven over de Europese software-ontwikkeling. Daarin wordt naar verluidt beweerd dat Europa marktleider zou kunnen worden. Waarom zou Europa dit kunnen, gezien de posities van de VS, China, India en Taiwan, en waarom zou Europa dit willen? Als positief voorbeeld wordt de software voor onze belastingdienst vermeld: werkt die dan zo goed, is die in Nederland ontwikkeld en is die bruikbaar voor andere belastingstelsels? Kennelijk niet, want – wat te verwachten viel – er moet dan wel ‘groeikapitaal’ (lees: risicokapitaal) beschikbaar komen. En dat oplichtingsscenario hebben we al vele malen meegemaakt; om te beginnen met de software voor ziekenhuizen (kost nog steeds 1 miljard per jaar, nadat een vriendje van mevr. Borst rijk is geworden met een mislukt project), de software voor Justitie en de politie, de software voor beveiliging van computers van universiteiten, energiebedrijven en banken, de software voor het UWV en voor accountantskantoren. Er zijn veel meer voorbeelden, zoals de waterschappen, lagere overheden, luchtvaartmaatschappijen e.d. en hoe wordt de concurrentie tussen de Europese landen onderling geregeld? Uiteraard worden die programma’s – vaak tegen enorme kosten – uiteindelijk wel verbeterd, maar of dit het niveau van ‘wereldmarktleider’ zal bereiken valt ernstig te betwijfelen. En dan rijst de vraag hoe het groeikapitaal wordt terugverdiend…
Trump
De Amerikaanse president heeft inmiddels de halve wereld bedreigd: onder meer Mexico, Iran, de NAVO, Oekraïne, Canada, China, Jemen, Israël en Groenland. Als dit zo doorgaat komt binnenkort Rusland aan de beurt, maar de vraag is of dat enige indruk maakt. Want Rusland, Syrië, Noord-Korea en Hamas gaan nog steeds hun eigen weg; net als Wit-Rusland, Denemarken, Turkije en Iran. Misschien moet Trump de geschiedenis van de 1e en 2e oorlog tegen Tsjetsjenië eens lezen, met in totaal 50.000 – 200.000 gedode burgers; niet alleen door militair geweld, maar ook door moorden/ executies, martelingen, verkrachtingen en uitputting. Er waren zoveel massagraven dat de juiste aantallen niet eens bekend zijn, maar de mentaliteit in het Kremlin is sindsdien niet veranderd.
Worst Bank Scenario (vervolg)
“Deze [wettelijke] marginbewakingsplicht [van de bank] kende destijds overigens geen Europese grondslag. Daardoor is het voor klanten van buitenlandse banken moeilijker aan te tonen dat het liquiditeitsrisico, veroorzaakt door de renteswaps, op de klant is afgewenteld.
Voor mij [Hester Bais] was dan ook meteen duidelijk dat deze klant [mijn cliënt] had gedwaald [bij het tekenen voor de renteswap, door opzettelijke nalatigheid van de bank] en ik schroomde niet dit standpunt te delen op X, voorheen Twitter.
Deze constructie [van de bank] is namelijk zo gebrekkig, dat [eventuele gerechtelijke] afwijzing van het beroep op dwaling in mijn ogen betekende dat het wettelijke artikel over dwaling uit het wetboek geschrapt zou kunnen worden. Maar gezien de handelwijze van ING voelden de bank en de advocaten die haar [de bank] vertegenwoordigden zich klaarblijkelijk heel sterk in deze zaak, wat mij overigens nog meer zorgen baarde. Zeker nu ING vrij eenvoudig bleek te winnen bij Rechtbank Amsterdam in 2013, zonder dat de rechter acht had geslagen op de overgelegde afschriften van de margin-rekeningen uit het inmiddels gesloten [onzichtbare] systeem én de afschriften zonder margin en margin-rekeningen uit het nieuwe systeem.
[…] Verschillende rechters van de Rechtbank Amsterdam [waar veel hoofdkantoren van banken en verzekeraars zijn gevestigd] hebben tijdens zittingen verteld dat het beleid van deze rechtbank is, dat rechters de [wettelijke] marginbewakingsplicht en de [inmiddels] weggepoetste systematiek niet behandelen als onderdeel van de procedure. Vanwege die stellingname kan ik helaas niet anders concluderen dan dat vraagtekens gepast zijn bij de onafhankelijkheid van deze rechtbank”…


